k0HktkqTURBXy82MTY4MzI1NzU3M2ZhYWI3MmM5OTkyZWZlNzMyNzQ4NS5qcGVnkZMCzQMmAA

Nie daj się okraść w bankomacie i przechytrz złodzieja. Liczą się szczegóły

Bankomaty są niezwykle powszechne w dzisiejszych czasach i ułatwiają nam życie. Niestety, ale ułatwiają je też złodziejom.

Miniaturowa kamera, która śledzi ruchy palców na klawiaturze (rozpracowując kod pin) i czytnik, który kopiuje dane z karty. Ten, który wypłaca pieniądze z bankomatu, jeszcze nie wie, że padł ofiarą skimmera, a pieniądze niedługo zaczną znikać z jego konta. Najprawdopodobniej ktoś zacznie wypłacać je na innym kontynencie. Tak zwykle działają zorganizowane grupy złodziei, które zrobią niemal wszystko, by osiągnąć zamierzony cel. Trzeba starać się ich przechytrzyć, a przynajmniej wiedzieć, na co zwracać uwagę, korzystając z najbliższego bankomatu. I chociaż do takich zdarzeń dochodzi już coraz rzadziej, to wcale nie oznacza, że się nie zdarzają.

Złodzieje zwykle montują specjalną nakładkę na czytniku kart. Jej zadaniem jest skopiowanie danych karty z paska magnetycznego. Później pozostaje już tylko odtworzenie jej i złamanie kodu pin.

Czy można się przed tym uchronić? I tak i nie. Przed wypłaceniem pieniędzy należy pamiętać o tym, by dokładnie przyjrzeć się maszynie. Jeśli znajdują się na niej podejrzane, miniaturowe gadżety, to warto zadzwonić pod specjalną infolinię i zdecydowanie nie wypłacać pieniędzy. Chcą prewencyjnie zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto też za każdym razem zasłaniać ręką klawiaturę, podczas wpisywania kodu pin. Oprócz tego można wprowadzić dzienny limit co do wypłacanej kwoty i starać się unikać bankomatów, które znajdują się w ustronnych miejscach. Dlaczego? Ponieważ tam złodzieje mają większe pole manewru.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz