u-AktkqTURBXy81MDk4MTE5YWFiOWRjOGJkMjYyZTZlY2E2ZmU5ZDNkNS5qcGVnkZMCzQMmAA

W 2022 roku na orbicie Księżyca pojawi się pierwszy hotel. W środku naprawdę sporo miejsca

Nie wiadomo jeszcze, czy dmuchana kapsuła firmy Bigelow Aerospace będzie dostępna dla turystów, ale jej obecność na orbicie Księżyca to zdecydowany krok do przodu, jeśli chodzi o wycieczki w kosmos.

Bigelow Aerospace we współpracy z United Launch Alliance już w 2022 roku zamierzają umieścić na orbicie Księżyca kapsułę-hotel o nazwie B330. Dmuchana stacja będzie bazą dla astronautów podczas misji kosmicznych, ale jeśli projekt sprawdzi się i pojawią się inwestorzy, powstaną kolejne moduły na wzór B330 przeznaczone również dla turystów. Spekuluje się, że pomysłem jest już wstępnie zainteresowana firma SpaceX.

B330 na zewnątrz

Hotelowe kapsuły są też sporą konkurencją dla obecnie wykorzystywanych przez NASA czy Roskosmos aluminiowych puszek. Nowe modele będą składane, dzięki czemu łatwiej przetransportuje się je podczas lotów w kosmos. Co więcej, mają być o wiele bardziej przestronne (nawet o 210%) niż np. przeciętny moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konstrukcja B330 zakłada 13,7 metra długości i 6,7 metra średnicy, co daje łącznie 330 metrów sześciennych w środku.

B330 w środku
 

Aktualnie trwają testy mniejszej, podobnej stacji o nazwie BEAM. Jak na razie, przechodzi je pomyślnie. Nie tylko bez problemu zmieściła się w bagażniku należącego do SpaceX Dragona, ale jest także bardziej odporna na uderzenia małych meteorytów niż jej aluminiowe odpowiedniki.

BEAM przed zapakowaniem do bagażnika
 
Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz