yMxktkqTURBXy9lY2IxOGQ5MTI2NjRlOWZjMDZmNzU5OTY1MzMxODlkYy5qcGVnkZMCzQMmAA

Niezwykłe zjawisko w polskich Tatrach. Czym jest i co zwiastuje widmo Brockenu?

W polskich Tatrach, chociaż bardzo rzadko, można zaobserwować efektowne zjawisko optyczne. Widmo Brockenu występuje jednak tylko w określonych okolicznościach. I wiąże się z nim przerażający przesąd.

„Chodzę po górach prawie dwie dekady i dopiero pierwszy raz spotkałem się z tym pięknym, ale też lekko przerażającym zjawiskiem” – mówi nam Wojciech Respondek z Łódzkiej Grupy Taterniczej. Udało się mu uchwycić na zdjęciu mgłę i tęczowe promienie, które bywają też określane mamidłem górskim. Proces powstawania tego złudzenia jest dość skomplikowany, dlatego też miłośnicy wycieczek górskich mogą nigdy go nie zobaczyć. A przynajmniej nie na niższych pasmach górskich.

„Widmodmo Brockenu powstaje, gdy promienie słoneczne padają na obserwatora, a następnie ten rzuca cień na znajdujące się poniżej niego chmury lub mgłę. W momencie, kiedy promienie słoneczne załamią się na kroplach wody, powstaje tęcza/gloria” – tłumaczy nam Wojciech Respondek.

Widmo Brockenu

Nie wszyscy wiedzą, że z tym efektownym zjawiskiem wiąże się pewien przesąd. Niektórych może przyprawić o dreszcze. „Legenda głosi, że ten, kto zobaczy widmo Brockenu, zginie w górach. Dopiero trzecie spotkanie z widmem może znieść klątwę” – wyjaśnia Wojciech Respondek.

Widmo Brockenu w polskich Tatrach

Niezwykle rzadkie zjawisko w Tatrach
Niezwykle rzadkie zjawisko w Tatrach
Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz