zlacze_jack_na_usb_c

Ostateczny koniec złącza mini-jack

Najnowsze, uniwersalne gniazdo komputerowe USB typ C, otrzymało właśnie kolejną funkcję. Organizacja USB Implementers Forum opublikowała specyfikację przesyłania przez nie sygnału audio. Z pewnością znacznie przyspieszy „śmierć” starego, dobrego jacka.

Wygląda, że nie tylko Apple zamierza porzucić złącze mini-jack. Następni w kolejce mogą być już wszyscy inni producenci telefonów, ale nie tylko oni. Do grona producentów, którzy zrezygnują ze złącza min-jack, przystąpią zapewne wszyscy inni producenci sprzętów elektronicznych.

Powodem takiego zamieszania, jest ogłoszona właśnie przez USB Implementers Forum – organizację odpowiedzialną za rozwijanie standardu USB – kolejna po przesyłaniu danych i zasilaniu urządzenia specyfikacja. Tym razem do listy zadań USB C dołączyło przesyłanie sygnału audio. Pozwoli to wszystkim producentom na projektowanie najnowszych sprzętów już bez przestarzałego rozwiązania.

Koniec z analogowym dźwiękiem – mogłaby brzmieć reklama najnowszego smartfona z gniazdem USB C. Właśnie cyfrowy sygnał dźwięku, a co za tym idzie lepsza jego jakość jest wymieniana, jako główna zaleta nowej specyfikacji. Oczywiście, prócz tego ważne jest również łatwiejsze uszczelnienie urządzenia przed wilgocią, które pozbawione jest gniazda jack.

Jak każda zmiana, tak i ostateczna likwidacja złącza mini-jack 3,5 mm niesie za sobą również minusy. Niewątpliwie jednym z nich będzie konieczność wymiany słuchawek – te ze starymi końcówkami będą musiały trafić do lamusa. Oczywiście przez pewien czas będą dostępne na rynku adaptery, bądź telefony z klasycznym podłączeniem słuchawek, jednak jedynie kwestią czasu będzie całkowite zniknięcie gniazda mini-jack.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz