p4WktkqTURBXy8yNDRjNDlmOTNlMDgwZDUxODFhYjlmODY2ZjM1NDM2ZS5qcGVnkZMCzQMmAA

Dlaczego większość samolotów jest biała? Nie chodzi o ciężar farby i widoczność na niebie

Samoloty w jasnych kolorach to standard i większość linii lotniczych maluje części maszyn właśnie w taki sposób. Ich decyzja nie jest przypadkowa, bo białą farbę wybiera się z ważnego powodu.

Szukając w sieci odpowiedzi na pytanie, dlaczego większość samolotów malowana jest na biało albo w innym, ale jasnym odcieniu, można natknąć się na wiele niepotwierdzonych wyjaśnień. Internauci tłumaczą sobie, że biała farba jest po prostu tańsza albo lżejsza, inni twierdzą, że białe samoloty są bardziej widoczne i służy to zarówno bezpieczeństwu pasażerów, jak i ptaków.

„Samoloty malowane są na biało lub na inny jasny kolor głównie dlatego, że kolory te odbijają światło słoneczne, zapobiegają nagrzewaniu się wnętrza samolotu, a także minimalizują ryzyko ewentualnych uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem słonecznym. To tak jakby zastosować krem z filtrem” – tłumaczy ekspert w materiale Business Insider, któremu udało się wyjaśnić zagwozdkę.

W ten sposób linie lotnicze chronią kluczowe elementy swoich maszyn, które zazwyczaj wykonane są z plastiku lub kompozytu. To m.in. stożek kadłuba czy powierzchnie sterowe. Sam kadłub może być już pomalowany na dowolny kolor. Niestety, intensywne barwy szybko blakną, bo są wystawione na działanie promieni słonecznych i deszczu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami częstego odświeżania koloru.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz