gruntowna-przebudowa-660

Poradnik: gruntowna przebudowa komputera

Jeżeli twój komputer ma za sobą długi staż pracy, to jesteś w większości. Pecety wielu użytkowników nie były modernizowane od dłuższego czasu, ale starsze procesory wielordzeniowe wciąż zapewniają zapas mocy wystarczający do realizacji większości zadań. Ostatnim systemem operacyjnym, który cechowały wysokie wymagania sprzętowe w momencie jego rynkowego debiutu, był wydany pod koniec 2006 r. Windows Vista. Od tamtej pory każdy kolejny system operacyjny Microsoftu charakteryzuje się zbliżonymi wymogami sprzętowymi, co przy jednocześnie stale rozwijanej wydajności komponentów oznacza, że każdy sprzęt wyprodukowany po tym czasie teoretycznie jest w stanie sprostać wymogom nawet najnowszego Windowsa 10.

Mimo tego istnieje szereg powodów, aby zmodernizować komputer teoretycznie spełniający wymagania współczesnego oprogramowania. Mowa o szybszych pamięciach RAM czy energooszczędnych układach o wysokiej wydajności, co przekłada się na szybszą i cichszą pracę maszyny. Nie sposób również pominąć nowych technologii i interfejsów. USB 3.0 i 3.1 oferują zdecydowanie szybszy transfer danych od znacznie starszego USB 2.0. Złącze M.2 pozwala efektywniej wykorzystać bardzo dużą wydajność szybkich nośników SSD, a obecność złącza DisplayPort umożliwi podłączenie do komputera nowoczesnego monitora z rozdzielczością 4K.

Podstawowe komponenty łatwo wymienimy, pozostawiając dotychczas wykorzystywane elementy, takie jak obudowa, zasilacz czy dyski twarde. Największym problemem jest wybór odpowiednich części, które skutecznie zastąpiłyby wysłużony starszy sprzęt. Olbrzymia gama płyt głównych, pamięci i procesorów nie stanowi ułatwienia. Przygotowaliśmy sześć zestawów zebranych w dwóch kategoriach. Każdy z nich dostosowany jest do różnych potrzeb i możliwości finansowych użytkowników. Dla każdego z nich podaliśmy nie tylko cenę, ale też zmierzoną moc CPU (TDP) oraz wydajność (pomiar dokonany za pomocą testu CPU wbudowanego w benchmark Cinebench).

Pierwsza kategoria to zestawy do pracy biurowej, odpowiednie również do surfowania po sieci oraz przeglądania multimediów. Cechuje je wydajność wystarczająca do realizacji większości zadań, cicha praca i niskie zużycie energii. Druga kategoria to maszyny multimedialne o większej mocy, droższe, ale też zdolne do obsługi nowych gier czy obróbki multimediów, a nie tylko ich odtwarzania.

Biuro i Internet – wydajne i ciche

Jako bazę dla prostych aplikacji biurowych i internetowych proponujemy płytę główną ASRock Q1900M, w którą wlutowany jest oszczędny (TDP wynosi zaledwie 10 W) i pasywnie chłodzony – co oznacza bezgłośną pracę – czterordzeniowy procesor Intel Celeron J1900. Do tego pojedynczy moduł pamięci RAM o pojemności 4 GB, co pozwoli później łatwo rozbudować pamięć do 8 GB. Wzrost mocy obliczeniowej można w tym przypadku zaobserwować w sytuacji, gdy poprzednio wykorzystywanym CPU był układ jednordzeniowy lub dwurdzeniowy model pierwszej generacji (Pentium D lub Athlon X2).

W przypadku bardziej wymagających zadań stawianych komputerowi zalecamy układ Intel Core i5-4460, łączący przyzwoitą moc obliczeniową z umiarkowanym zużyciem energii. Wybraną przez nas płytą główną do tej konfiguracji był model TUF Vanguard B85 firmy Asus z chipsetem Intel B85 zbudowany z trwałych komponentów. Umożliwia elastyczną konfigurację pamięci RAM (2 lub 4 moduły). Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu zgodności modułów z konkretnym modelem płyty. Można w tym celu posłużyć się specjalnymi konfiguratorami online. Przykładem takiego rozwiązania jest dostępna w witrynie firmy Kingston wyszukiwarka „Find the Right Memory”, umożliwiająca dobór optymalnych modułów pamięci RAM do posiadanego modelu płyty głównej.

Nasza propozycja na pierwszy rzut oka wygląda na przypadkową, ale połączenie mocy zapewnianej przez układ Intel Core i7 z funkcjonalnością płyty głównej firmy Fujitsu – model D3222-B – daje naprawdę dobry efekt. Układ i7-4790T jest dostarczany bez standardowego chłodzenia, dlatego warto kupić model bardziej wydajny i cichy, np. Alpenfoehn Brocken 2. Dzięki technologii vPro Intela, wbudowanej w układy i7, użytkownik ma pełną zdalną kontrolę nad komputerem (dotyczy to również BIOS-u/UEFI). Ponadto, wbudowany na płycie głównej kontroler SATA oferuje różne poziomy RAID, co pozwala zabezpieczyć dane, np. metodą mirroringu, w przypadku posiadania co najmniej dwóch dysków twardych (lub SSD) o takiej samej pojemności.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz