uR9ktkqTURBXy9kNzQ4MjgwYjI0ZDc5ZTljNmU4ZTQwMDQ0YmYxMTUwMi5qcGVnkZMCzQMmAA

Jak blisko Ziemi będzie asteroida, którą straszą media? NASA ogarnia i pokazuje przebieg „spotkania”

Do Ziemi zbliża się duża asteroida, której przelot będzie można obserwować na niebie. Poznaj Florence, nowego pupila NASA.

Z dnia na dzień coraz więcej tytułów informuje o zbliżającej się do Ziemi dużej asteroidzie, pytając, czy przypadkiem nie grozi nam kataklizm. Rzeczywiście Florence, czyli asteroida o średnicy ponad 4 kilometrów, leci w naszym kierunku od dobrych kilku tygodni, ale – całe szczęście – jej trasa nie zagraża ludzkości. Na dowód NASA, która zresztą jako pierwsza podała, że asteroida znajdzie się w pobliżu Ziemi, opublikowała w sieci przebieg tego wyjątkowego „spotkania”.

Dokładnie 1 września Florence przeleci obok naszej planety w odległości 7 milionów kilometrów – to 18 odcinków, które dzielą Ziemię od Księżyca. Będzie to największy tego typu obiekt od momentu uruchomienia programu wykrywania i śledzenia ciał poruszających się w pobliżu ziemskiego globu. Całość koordynuje oczywiście NASA.

Asteroidę podziwiać będą nie tylko pracownicy amerykańskiej agencji, którzy mają teraz wyjątkową okazja do przeprowadzenia szczegółowych obserwacji. Nowy pupil NASA to bardzo jasny obiekt na niebie. Wystarczy mały teleskop, żeby zobaczyć Florence, a polować na nią można już pod koniec sierpnia.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz