6

Jak odbierać kanały na nowym multipleksie MUX 8

Za chwilę ruszają nowe kanały telewizyjne na multipleksie ósmym. Już 2 grudnia startuje Telewizja WP, 25 października nadawać zaczęła telewizja ZOOM TV, a 10 listopada NOWA TV. 2 grudnia zadebiutuje też stacja METRO. Oprócz tego na MUX 8 znajdą się jeszcze trzy programy Telewizji Polskiej, na razie nie wiadomo jednak, jakie to będą kanały.

Nowe kanały będą dostępnę na niedawno uruchomionym multipleksie ósmym. Poniżej prezentujemy krótką instrukcję, jak odbierać nowe programy.

  1. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu nadajników MUX 8 (na stronie www.mux8.emitel.pl).
  2. Jeśli tak, sprawdź czy twój telewizor lub dekoder znajdzie nowe kanały automatycznie.
  3. Jeśli jesteś w zasięgu, a nie widzisz nowych kanałów, sprawdź, jakiej używasz anteny do odbioru MUX 8 – potrzebna ci będzie antena VHF skierowana w kierunku najbliższego nadajnika.
  4. Jeśli mieszkasz w bloku i korzystasz z anteny zbiorczej, sprawdź, czy znajdziesz nowe kanały automatycznie. Jeśli się nie pojawiają, upewnij się w administracji swojego budynku, że antena zbiorcza odbiera MUX 8. Może jej być potrzebna modernizacja.
  5. Jeśli antena zbiorcza nie odbiera nowych kanałów, możesz kupić własną (pokojową lub zewnętrzną).
  6. Starsze telewizory mogą potrzebować dekodera do odbioru telewizji cyfrowej.

Nowe kanały, w tym telewizja Wirtualnej Polski, będą dostępne w ofercie wybranych operatorów telewizji kablowej i satelitarnej. W takim przypadku nowe programy powinny zostać znalezione automatycznie.

WP.PL

Jeżeli nie mamy kablówki ani satelity, nowe kanały możemy oglądać dzięki nadajnikom naziemnym. Najpierw trzeba sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu nadajników. Można to zrobić na stronie www.emitel.pl. Jeżeli jesteśmy w zasięgu i możemy wyszukać nowe kanały ręcznie lub automatycznie, to już jesteśmy gotowi do ich oglądania. Jeśli programy MUX 8 nie są widoczne, możliwe, że potrzebna nam będzie nowa antena. Multipleks ósmy nadaje na paśmie innym niż pozostałe i do jego odbioru będzie ci potrzebna antena VHF. Nie ma tutaj uniwersalnego typu, bowiem dobór anteny zależy od miejsca zamieszkania, rodzaju zabudowań oraz odległości od nadajnika i jego mocy. W tej kwestii najlepiej poradzić się eksperta w sklepie.

Jeżeli mieszkamy w bloku i korzystamy z anteny zbiorczej, może ona już być przystosowana do odbioru nowych kanałów. Jeśli tak nie jest, możemy wyposażyć się w osobną antenę albo zwrócić się do administracji budynku z prośbą o modyfikację anteny zbiorczej tak, aby odbierała nowe kanały nadawane na MUX 8.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz