new_shepard_booster_landing_june_19_2016

Blue Origin celowo niszczy swoja historyczną rakietę – transmisja

Wyjątkowy test rakiety New Shepard szykuje amerykańska firma Blue Origin. Wystrzelona rakieta prawdopodobnie zostanie wysadzona w powietrze w czasie sprawdzania systemu ratunkowego załogi.

Transmisja ma rozpocząć się około 17 czasu polskiego.

– Podstawowym i najważniejszym celem tej misji jest pomyśłne odłączenie ksapuły z załogą od reszty rakiety – zaznaczają naukowcy z Blue Origin. – Co się stanie z rakietą nośną nie ma dla nas żadnego znaczenia.

Podobnie jak program SpaceX, tak również Blue Origin planuje docelowo wynosić astronautów w przestrzeń kosmiczną. Jednak, żeby dokonać tak karkołomnego przedsięwzięcia, należy nie tylko posiadać rakietę zdolną do lotu na orbitę okołoziemską, ale również taką, która w razie niespodziewanych kłopotów zadba o zdrowie i życie kosmonautów. Właśnie transmitowany test ma za zadanie sprawdzić, czy w razie zagrożenia uda się ocalić życie.

Wszystkie amerykańskie misje kosmiczne jak Mercury, Apollo, a nawet radziecki Sojuz miały na swoich pokładach systemy, które odpowiadały za ratowanie astronautów. System miał się uruchamiać w razie kłopotów z główna rakietą. Podobnie jest w przypadku rakiety New Shepard. Specjaliści stworzyli całkiem nowy system odpowiedzialny za odrzucenie kapsuły ratunkowej od korpusu rakiety.

Rakieta nośna, która będzie użyta w czasie testu prawdopodobnie zostanie zniszczona. Komentatorzy i pracownicy Blue Origin mają wyjątkowy stosunek do tego egzemplarza rakiety nośnej. To właśnie ten konkretny egzemplarz był pierwszym w historii firmy, który wrócił na ziemię i wylądował bez szwanku.

Projekt Blue Origin powstał z inicjatywy twórcy Amazona, Johna Bezosa. Efektem prac ma być stworzenie ogromnej rakiety New Glenn – New Shepard jest jej prototypem – będzie zbudowana w dwóch wersjach – dwu- oraz trzystopniowej. W tej pierwszej średnica osiągnie 7 metrów, a wysokość ok. 82 metrów. Zaś wysokość drugiej, to już 95 metrów. Jej główny człon, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rakiety Falcon 9 produkcji SpaceX, będzie nadawał się do ponownego użytku.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz