binary-1188505_1920

Polskie firmy są nieprzygotowane na cyberataki

40% dużych przedsiębiorstw w Polsce nie jest przygotowana na cyberataki – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Intel. Nie mają one przygotowanego scenariusza działań na wypadek takiego zdarzenia. Polskie firmy troszczą się o bezpieczeństwo mniej niż przedsiębiorstwa z Czech i Węgier.

Sytuacja jest tym poważniejsza, że jeśli firma zostanie zaatakowana przez złośliwe oprogramowanie, dostęp do danych firmowych uzyskują osoby nieuprawnione lub dochodzi do wycieków danych. Takie zdarzenia miały miejsce w 27% dużych polskich firm.

Cytowany przez autorów badania Krzysztof Jonak podkreśla, że cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wymyślne techniki atakowania swoich ofiar. Mogą one wpływać negatywnie nie tylko na finanse, ale też na wizerunek firm. Z tego powodu ważne jest stosowanie najnowszych i najbezpieczniejszych technologii.

Badanie zostało przeprowadzone w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Wzięły w nich firmy, które przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 150 osób. Najlepiej przygotowanym do obrony przed cyberatakami krajem okazały się Czechy. Aż 84% firm deklaruje, że mają plan awaryjny na wypadek cyberataków.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz