android_70_nougat_android_twitter

Rootowanie Androida 7.0 nie będzie takie proste

Androidowi czarodzieje, zajmujący się modyfikowaniem systemów smartfonów w celu wyciśnięcia z nich większej funkcjonalności ostrzegają przed nowym potencjalnym problemem, który może pojawić się w Androidzie 7.0 zwanym Nougat.

Tzw. zrootowany smartfon daje nam pełną swobodę modyfikacji oprogramowania, ustawień, wyglądu, częstotliwości taktowania procesora itd. Rootowanie telefonów z systemem Android 7.0 może być jednak problemem. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest funkcja verified boot, znana również jako dm-verity, wbudowana w androidowego kernela od czasów wersji 4.4.

Podczas włączania telefonu i ładowania Androida, system za pomocą funkcji dm-verity sprawdza sumę kontrolną poszczególnych elementów systemu i na tej podstawie decyduje, czy uruchomi się normalnie czy nie. W Androidzie 7.0, jeśli dm-verity odkryje jakąkolwiek anomalię, nie pozwoli na uruchomienie Androida w normalnym trybie. A na dzień dzisiejszy dm-verity nie jest w stanie odróżnić „łatki rootującej” telefon od złośliwego oprogramowania, które może narazić użytkownika telefonu na niebezpieczeństwo (np. na kradzież jego danych).

Deweloperzy twierdzą, że w przypadku urządzeń z odblokowanym bootloaderem (programem rozruchowym) ten problem da się obejść. Nie wszystkie jednak urządzenia z Androidem na pokładzie charakteryzują się odblokowanym bootloaderem i na tym polega problem – rootowanie urządzeń od niektórych producentów może przestać być po prostu możliwe.

Więcej informacji na ten temat pojawi się zapewne po oficjalnej premierze Androida 7.0.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz