aplikacja-komputer-ok-think-660

Polska znajduje się w czołówce najczęściej atakowanych złośliwymi wirusami państw

Liczba złośliwych infekcji gwałtownie rośnie, w 2015 roku było ich o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Polska znajduje się wśród najczęściej atakowanych państw. W dzisiejszym globalnie połączonym świecie niezbędne jest utrzymanie pełnej czujności. Począwszy od własnych systemów i oprogramowania, przez kontrolę pracowników, po zachowanie ostrożności względem wszystkich, którzy kiedykolwiek mogli zetknąć się z twoją siecią i danymi.

Wszyscy jesteśmy coraz bardziej narażani na ataki cyberoszustów. Niejednokrotnie informowaliśmy naszych czytelników, o tzw. atakach phishingowych (hakerzy podszywają się pod dany podmiot aby wyłudzić poufne dane, np. login i hasło do konta bankowego) na znane instytucje, banki, pocztę czy dostawców mediów. Najnowsza odsłona raportu Dell Security Annual Threat Report 2016 wskazuje na to, że złośliwych ataków jest coraz więcej, a ich liczba względem roku poprzedniego gwałtownie wzrosła. Liczba odnotowanych infekcji wywoływanych złośliwym oprogramowaniem wyniosła w 2015 r. prawie 8,2 miliarda, co oznacza aż 73-procentowy wzrost względem 2014 roku. Na liście najbardziej zagrożonych państw na świecie jest Polska.

W 2015 roku Dell SonicWALL przechwycił 64 miliony różnych próbek złośliwego oprogramowania. To o 27 milionów więcej niż w roku poprzednim. Sama liczba ataków z 4,2 miliarda w 2014 roku wzrosła do 8,19 miliardów, wyrządzając znaczne szkody firmom, bankom, administracji publicznej oraz indywidualnym użytkownikom sieci.

Analitycy jednej z największych amerykańskich korporacji IT zwrócili uwagę na główny czynnik, odpowiadający za tak znaczny przyrost ataków malware (z ang. złośliwe oprogramowanie). Okazuje się, że jest nim prawdopodobnie dotychczas największa liczba rozmaitych kanałów dystrybucyjnych – zaczynając od mailowego spamu, przez akcesoria wearables i elektryczne pojazdy, na urządzeniach IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) kończąc. Niespotykanym dotąd przykładem jest chociażby zainfekowanie ubieralnej kamery osobistej amerykańskiego funkcjonariusza policji popularnym wirusem, który dotychczas atakował jedynie środowisko systemu operacyjnego Windows. Ponadto złośliwe oprogramowanie często bywa projektowane z myślą o konkretnym celu, np. żeby dotknąć ludzi ogarniętych zakupowym szałem w czasie Black Friday czy grupy komunikujące się w sieci w danym języku.

Kuba Kramkowski

Zostaw komentarz